Performance Testing

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

در این تست ما عملکرد نرم افزار را با مشخصات ذکر شده قبل از ساخت آن بررسی میکنیم. وظیفه ی این تست کمکی است برای تشخیص ایرادات و مشکلات به هنگام ارتباط گیری نرم افزار با سیستم می باشد. یکی از متخصصان تست نرم افزار می گوید تعیین دقیق این تست دشوار است زیرا در موقعیت های مختلف و در سایر شرکت ها متفاوت عمل میشود.

Performance Testing یا تست عملکرد چیست؟

تست عملکرد نرم افزار معمولا برای تایید معیارهای کیفی نرم افزار مثل robustness, reliability, scalability و … انجام میشود.

نرم افزار در این تست تحت شرایط مختلف بارگیری برای یافتن عوامل مختلف مثل محاسبه ی زمان پاسخ دهی نرم افزار از سیستم به کاربر قرار خواهد گرفت.

انواع تست عملکرد

هر شرکتی بسته به محیط تست ، از انواع مختلف تست عملکرد استفاده میکند. در این پست نگاهی به برخی از تست های عملکرد محبوب می اندازیم :

 • Load Testing

یکی از اساسی ترین تست عملکرد ، تست بار است ، این تست با اعمال بار بر روی نرم افزار برای رسیدن به آستانه ی تحمل آن بررسی میکند. این افزایش بار به معنای افزایش تعداد همزمان کاربران ، معاملات و رفتار نرم افزار در شرایط تست است.

هدف اصلی این تست مشاهده زمان پاسخ دهی است برای اطمینان از اینکه نرم افزار میتواند در هر زمان مقدار مشخصی از بار را تحمل کند. به همین دلیل به آن نیز Volume Testing نیز میگویند.

 • Stress Testing

استرس تست نیز یکی از متداول ترین روشهای متداول تست عملکرد است که پایداری نرم افزار را در صورت عدم پایداری سخت افزار از جمله پردازنده ، فضای دیسک و حافظه بررسی میکند. این تست جزء تست های منفی است که در آن نرم افزار با تعداد زیادی از کاربر همزمان بارگیری میشود که توسط نرم افزار قابل کنترل نیست.

این تست جزء دسته ی تست Non Functional قرار دارد به این علت که جنبه های غیر عملکردی یک وب سایت و یا برنامه را تست میکند. همچنین بتوانیم تحت شرایط کنترل شده سناریوهای نامشخص را ضبط و آنها را اصلاح کنیم.

 • Throttle Testing

در این تست ، وضعیت انجام تست بصورت حدودی است بدین صورت که در آن بار با سرعت محدود تری تست میشود تا سرعت بارگیری یک وب سایت را برای کاربرانی که اتصالات شبکه ای کند تری دارند و یا در مناطق دور تری زندگی میکنند و یا از داده های تلفن همراه خود یعنی 2G و 3G را محاسبه کند.

 • Endurance Testing

در این تست نرم افزار تحت مقدار ثابتی از بار برای مدت طولانی قرار میگیرد تا رفتار سیستم را مشاهده کنیم. بطور مثال اگر نرم افزار برای عملکرد مناسب 4 ساعته طراحی شده باشد ، استقامت ان را برای 2 برابر زمان یعنی 8 ساعت تست میکنیم.

این تست برای بررسی خرابی سیستم یا خرابی حافظه استفاده میشود. نام دیگری این تست Soak Testing نام دارد.

 • Spike Testing

این تست شباهتی به استرس تست دارد اما در این تست نرم افزار با افزایش بار نرم افزار به مدت طولانی تری تست میشود.

این تست برای مدتی بیشتر از زمان عملکرد پیش بینی شده انجام میشود. هر رفتار ناشناخته ای که در همان لحظه مورد بهره برداری قرار گرفته باشد ، اصلاح میشود.

 • Smoke Testing

در این تست نرم افزار تحت بار بسیار کمتری اجرا میشود که بسیار کمتر از حد معمول است. اگر خطایی در روند انجام تست دود دیده شود ، در اسکریپت های نرم افزار خود خطایی وجود دارد.

این تست یکی از ساده ترین تست های مورد استفاده است و معمولا این تست قبل از راه اندازی نرم افزار یا اجرای تست بزرگتر اجرا میشود.

 • Capacity Testing

در این تست نرم افزار از نظر بار در هر زمان مورد تست قرار میگیرد. وقتی که میدانید نرم افزار شما از پس چند کاربر بر می آید ، از رویداد های آینده ای که ممکن است برنامه یا وب سایت شما را محدود کند، دید بهتری دارید. این تست تاییدی است تا از بروز هرگونه مشکل در آینده جلوگیری کند ، به ویژه هنگامی که میخواهید حجم داده هایتان را افزایش دهید.

 • Component Testing

این تست عملکرد خاصی از برنامه و یا وب سایت شما را بررسی میکند. این عملکرد ها شامل بارگذاری پرونده ، سبد خرید ، عملکرد ایمیل ، ویژگی نمودار یا عملکرد جستجو را تست میکند.

 • Peak Testing

در این تست نرم افزار شما با افزایش بار برای مدت زمان کم و افزایش کاربران بصورت همزمان در معرض تجزیه و تحلیل نحوه رفتار وب سایت یا برنامه شما در موقعیت واقعی زندگی قرار میگیرد.

 • Scalability Testing

این تست معمولا در طول توسعه نرم افزار و درست قبل از راه اندازی نرم افزار انجام میشود. در این تست ، بررسی میکنید که وب سایت یا برنامه چگونه با یک نرم افزار یا برنامه دیگر به سرور اضافه میشود و یا راهی برای بهبود زمان بارگیری پیدا میکنید. هدف اصلی این تست این است که بفهمیم این نرم افزار در چه حدی از مقیاس گذاری بیشتری جلوگیری میکند.

مسائل متداول دیده شده در هنگام تست عملکرد

این تست برای اطمینان از اینکه سیستم بدون خطاست انجام میشود تا آماده راه اندازی در بازار باشد. بیایید نگاهی بیندازیم به برخی از مسائل رایجی که ممکن است در هنگام تست عملکرد با آنها روبرو شوید.

 • Poor Scalability

این سیستم قادر به کنترل تعداد بارگذاری های مورد نظر نیست و موجب به تاخیر اندازی زمان بارگذاری میشود و همچنین منجر به مزایای غیر منتظره ای میشود که میتواند بر حافظه ، استفاده از پردازنده ، استفاده از دیسک ، پیکربندی شبکه و سیستم عامل تاثیر بگذارد.

 • Bottlenecking

این مسئله هنگامی رخ میدهد که جریان داده متوقف یا قطع شود ، زیرا وب سایت یا برنامه به اندازه کافی توانایی تحمل بار را ندارد.

 • Insufficient Hardware Resource

منظور از این مورد کمبود سخت افزاریست که منجر به کمبود حافظه میشود و پردازنده های مرکزی عملکرد خوبی ندارند.

 • Software Configuration Problem

این مسئله جزئی زمانی رخ میدهد که تنظیمات پیکربندی کمتر از آنچه سیستم کنترل میکند تنظیم شود. تمام کاری که میبایست شما انجام دهید این است که تنظیمات پیکربندی نرم افزار را انجام دهید در نتیجه سیستم درست کار خواهد کرد.

مراحل تست عملکرد نرم افزار

شناسایی محیط تست : ابزارهای مورد نیاز و اهدافی را که باید آنها محقق شوند.

معیارهای پذیرش عملکرد : مجموعه عواملی مانند زمان پاسخ دهی ، توان عملیاتی و اهداف و محدودیت های استفاده از منابع

طراحی و برنامه ریزی تست : انتخاب ابزارهای مورد نظر ، تدوین استراتژی و ….

پیکربندی محیط تست : منابع مورد نیاز برای اجرای تست را آماده کنید.

طراحی تست را اجرا کنید : طراحی تست را مطابق با طراحی تست ، توسعه دهید.

اجرای تست : اجرا ، نظارت ، اعتبار سنجی ، جمع آوری داده های تست و تست

تجزیه و تحلیل نتایج تست ، تهیه گزارش و تست مجدد : داده های تست را تلفیق کرده و آنها را تجزیه و تحلیل کنید. در صورت نیاز به تنظیم ، این کار را انجام دهید و برای تست مجدد اقدام کنید.

در آخر …

تست عملکرد نرم افزار یک فرآیند کلیدی است که میتوان موفقیت نرم افزار شما را تعیین کند و اگر میخواهید بدانید که برنامه شما چگونه میتواند عملکردی در دنیای واقعی داشته باشد با ما تماس بگیرید!

 

با ما در ارتباط باشید!
0991-1001037
#تست_اپ
#آموزش_تست_اپلیکیشن
#آموزش_تست_نرم_افزار
#تست_اپلیکیشن_اندروید
#تست_اپلیکیشن_موبایل
#تست_نرم_افزار_موبایل
#تست_برنامه_های_اندروید
#تست_اپ_اندروید
#تست_اپ_آی_او_اس
#تست_وب_سایت
#تست_خودکار_نرم_افزار
#تست_بار_نرم_افزار
#تستر_کینگ
#تسترکینگ
#تست_سایت
#تست_وبسایت
#تست_امنیت
#تست_عملکرد
#تست_دود
#استرس_تست
#تست_بار
#تست_بار_نرم_افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *