Exploratory Testing

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

این تست بدین صورت است که شما در سیستم جستجو میکنید و به ویژگی های آن میپردازید اما ممکن است که برای یافتن خطاهای اساسی مستقیما بر خروجی سیستم تاثیر نگذارد.
این تست برای کشف خطاهای پنهان ، بررسی علت آنها و اصلاح آنها انجام میشود. هیچ سناریو تستی از پیش تعریف شده ای وجود ندارد ، بنابراین تستر های نرم افزار بی هدف سیستم را جستجو میکنند به امید اینکه اشکالی در سیستم بیابند.
هدف از انجام این تست ، کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم و عملکرد آن و استفاده از دانش موجود در مورد سیستم برای یافتن خطاهاست.
تسترهای نرم افزار برای انجام این تست میبایست بسیار خلاق باشند ، زیرا هدف از تست سیستم برای خطاهای غیرمنتظره ، استفاده از تکنیک های غیر منتظره است.


اگر چه برای انجام این تست نیازی به داشتن سناریوهای از پیش نوشته شده نیست ، اما ممکن است به ذهن تسترهای نرم افزار موارد و یا ایده ای به ذهنشان خطور کند ، بهتر است که قبل از انجام تست این موارد را یادداشت کنند.
تفاوت تست Exploratory با structured
1- Flow of the test
در تست structured ، جریان تست توسط موارد تستی نوشته شده هدایت میشوند که زودتر از موعد آماده شده اند.
موارد تست در تست exploratory از قبل تعیین نشده و فقط با بررسی سیستم جریان تست نرم افزار صورت میگیرد.
2- The objective of testing
هدف تست structured testing یافتن خطاهای پیش بینی شده است در حالی که هدف تست exploratory یادگیری سیستم و کسب دانش از عملکرد سیستم میباشد.


3- Nature
ماهیت کلی تست Structured از پیش بینی کردن سیستم است ، زیرا مسیر تست نرم افزار از قبل ، پیش بینی شده است.
ماهیت کلی تست Exploratory تحقیقی است. تست نرم افزار در یک تحقیق مناسب انجام میشود.
4- The end results
نتایج تست structured مشخص و پیش بینی شده اند. با این تفاوت که نتایج تست exploratory غیر منتظره و ناشناخته اند.
فرآیند تست Exploratory
برای انجام این تست مراحل زیر را میبایست دنبال کرد :
1- یادگیری
این مرحله ی اول بسیار مهم است. یادگیری در مورد سیستم بسیار مهم بوده زیرا شما قادر خواهید بود تمام عملکردهای جزئی و عمده سیستم را تجزیه و تحلیل کرده و از نظر وجود اشکالات بررسی کنید.
دانش شما در مورد سیستم به شما این کمک را میکند تا بهینه تر سیستم را جستجو کنید و متناسب با آن طرح ها و برنامه های تستی ایجاد کنید.


2- تست طراحی
این تست بطور خود به خود در حین انجام تست exploratory انجام میشود و نیازی به مستند سازی تست ، اسکریپت ها و شرایط تست نیست.
3- دانش تستی
اجرای تست همراه با طراحی تست انجام میشود. به محض برنامه ریزی و طراحی تست خود ، آن را بدون هیچ مستندی اجرا میکنید. فقط میبایست برای انجام این تست اشکالات شناسایی شوند و یا ایده های آن برای تست های بعدی نیز ثبت و استفاده شود.
4- آنالیز
هنگامی که برخی اشکالات هنگام جستجو در سیستم شناسایی میشوند ، برای اصلاح خطاها ، تجزیه و تحلیل و بازخورد مناسب انجام میشود.
بازخورد از نتیجه ی تست قبلی به تسترها نرم افزار کمک میکند تا برای تست های آینده آماده شوند و استدلال منطقی برای هدایت آینده چرخه حیات نرم افزار بکار بگیرند.


مزایای تست Exploratory
– این تست هیچ نیازی به آماده سازی قبل از انجام تست ندارد. این مورد در وقت تسترها صرفه جویی و همچنین برای تلاش بیشتر تسترها کمک میکند زیرا آنها میتوانند بجای تهیه موارد تستی و مستندات صرفا به جستجو و یادگیری سیستم بپردازند.
– این تست به تسترها کمک میکند تا اشکالات و خطاهای اساسی و پنهانی سیستم را پیدا کنند که از طریق روشهای رسمی تست یافت نمیشوند. تمامی اشکالاتی که مستقیما بر خروجی سیستم تاثیر نمیگذارند در تست های اولیه نادیده گرفته میشوند و میتوان آنها را از طریق انجام این تست شناسایی کرد.
– نتایج تست های قبلی به تسترها کمک میکند تا بتوانند تست های بعدی خود را هدایت کنند و در پیدا کردن دقیق و بهتر باگ ها کمتر به دردسر بیافتند.
– این تست به تسترها کمک میکند تا دانش کاملی در مورد سیستم کسب کنند. با یافتن یک اشکال ، آنها میتوانند دامنه ، اندازه ، ماهیت و … را بیاموزند و راه حل بهتری را به توسعه دهندگان ارائه دهند.
– وقتی سیستم مورد تست پیچیده و گسترده باشد ، این تست ممکن است نتایج بهتری را ایجاد کند و اثبات کند در یافتن اشکالات کارایی بیشتری نسبت به تکنیک های تست رسمی دارد.

– وقتی زمان کمی برای تست سیستم دارید ، این تست بهترین گزینه برای شناسایی سریعتر با روشی کارآمدتر باگ ها است. با حذف فرآیند مستند سازی تست ، زمان زیادی را صرفه جویی میکنید.
– مهمترین مزیت این تست برای تسترها ، یادگیری در مورد سیستم است. تسترها میتوانند سیستم را برای شناسایی سناریوها مختلف توسعه و تست کنند و با عملکردهای سیستم آشنا شوند.
معایب تست Exploratory
برخی از معایب این تست که اجرای آن کمی دشوار است عبارتند از :
– تستی که در حین انجام تست انجام میدهیم ، تست خود به خودی است و مستند نیست که بررسی و نگهداری آنها برای منابع بعدی استفاده شود.
– از آنجا که هیچ اسنادی در این زمینه وجود ندارد ، پیگیری تست و ویژگی های بررسی شده در حال حاضر دشوار است.
– تکرار تستی که در حین تست Exploratory انجام شده است ، دقیقا به همان روش دیگر امکان پذیر نیست. این یک ضرر بزرگی است وقتی شما برای خطای خاصی که پیدا شده در آزمون قبلی باید آن را دوباره تکرار کنید.
انجام تست Exploratory


این تست از ساختار خاصی پیروی نمیکند. با این وجود چند مرحله وجود دارد که باید برای انجام این تست رعایت کرد ، این مراحل 5 گانه بدین صورت هستند :
– طبقه بندی و یادگیری خطاها
اولین مرحله از تست Exploratory جمع آوری نتایج تست قبلی به منظور یادگیری خطاهای یافت شده در پروژه های گذشته است. تسترها باید این خطاها را تجزیه و تحلیل کنند و دلایل اصلی اشکالات را بفهمند تا بتوانند برای یا استراتژی تستی برای تست سیستم خود تهیه کنند.
– ابزار Test Charter
Test charter ابزاری است برای اجرای تست Exploratory استفاده میشود. ذینفعان باید دامنه تست و خطراتی که با استفاده از اساسنامه تست پیدا شوند ، را تعریف کنند. بنابراین باید موارد زیر به تسترهای نرم افزار اعلام شود :
چه تستی باید انجام شود
چگونه سیستم را میتوان تست کرد
هنگام جستجو در سیستم باید بر روی چه خطراتی تمرکز کرد


– محدودیت زمانی
این روش برای تعیین مقدار مشخصی از زمان که طی آن باید تسترها یا هر تیم دیگری از تسترهای نرم افزار برای یافتن باگها نیاز دارند ، محاسبه میشود. در این زمان میبایست تمرکز تسترها فقط روی تست سیستم باشد.
تسترهایی که بصورت جفت و یا گروهی کار میکنند ، میتوانند با خلاقانه ترین تکنیک های تست Exploratory و راه حل های کارآمد ، با خطاها مواجه شوند.
– تجزیه و تحلیل نتایج
پس از اتمام مراحل تست ، نتایج تست بررسی میشود. نقایص پیدا شده ارزیابی میشوند و تسترها برای یافتن بهترین راه حل ، علت نقص را می آموزند.
– بازخوردها
نتایج را مقایسه کنید ، این نتایج به تسترها کمک میکند تا تشخیص دهند که آیا سیستم با توجه به نیازها و خواسته های ذینفعان مورد تست قرار گرفته است یا خیر؟!
این موارد را برای انجام تست Exploratory بخاطر بسپارید
– هدف اصلی تست


این تست برای یادگیری همه چیز درباره سیستم و عملکرد اصلی آن با جستجوی غیر منتظره آن است. در طی این فرآیند ، اشکالات پیش بینی نشده خاصی شناسایی میشوند.
– برنامه ریزی برای تست بسیار مهم است
اگرچه موارد تستی برای تست Exploratory تعریف نشده است ، اما بدین معنا نیست که انجام این تست بی برنامه است. تسترها باید برای انجام تست برنامه ریزی ، سیستم و نتایج قبلی تست را نیز مطالعه کرده باشند. این به آنها کمک میکند تا در وقت خود صرفه جویی کنند زیرا میدانند بدنبال چه چیزی هستند.
– برای انجام این تست مهارت داشته باشید
مهارت های تست بخشی اساسی از انجام این تست است. تسترها برای کشف و تست سیستم ، باید به مهارت های خود اعتماد کنند. بنابراین تسترهای این تست باید مهارت بالایی داشته باشند و از کلییه تکنییک های تست نرم افزار اطلاعات خوبی داشته باشند.
– ثبت سوابق تست


اگرچه گفته شده تست Exploratory نیاز به مستند سازی ندارد ، اما ثبت یافته ها ، نتایج و نقص های یافت شده بعد از انجام این تست میتواند بسیار کمک حال باشد.
– این تست بهتر است بصورت گروهی و تیمی انجام شود
بهتر است این تست را بصورت جفت یا تیمی انجام دهید. این به تسترها کمک میکند تا برنامه ی تست بهتر ، تکنیک های درست و راه حل هایی برای اشکالات ارائه دهند.
در آخر …
این تست به تسترها کمک میکند تا خطاهایی که در طول تست اسکرییت های نادیده گرفته شده اند ، تشخیص دهند ، زیرا که مستقیما بر کارکرد سیستم تاثیر نمیگذارد.
به همین دلیل است که این تست مناسب سیستم های پیچیده و گسترده بسیار محبوب است. این تست مزایای بیشتری به تست اسکریپت دارد و به تسترها کمک میکند تا بر دانش خود در مورد سیستم بافزایند.

 

با ما در ارتباط باشید!
0991-1001037
#تست_اپ
#آموزش_تست_اپلیکیشن
#آموزش_تست_نرم_افزار
#تست_اپلیکیشن_اندروید
#تست_اپلیکیشن_موبایل
#تست_نرم_افزار_موبایل
#تست_برنامه_های_اندروید
#تست_اپ_اندروید
#تست_اپ_آی_او_اس
#تست_وب_سایت
#تست_خودکار_نرم_افزار
#تست_بار_نرم_افزار
#تستر_کینگ
#تسترکینگ
#تست_سایت
#تست_وبسایت
#تست_امنیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *