۱۰ قدم برای محافظت وب سایت شما از دست هکران

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

در این زمانی که تهدیدات امنیتی رو به افزایش هستند ، شما میبایست از نحوه ایمن سازی وب سایت خود در مقابل هکران آگاه باشید. وب سایت شما یک سرمایه مهم ، برای تجارت شماست. محافظت آن در برابر هرنوع تهدید و هک کردن بسیار مهم است. در این پست میخواهیم چند روش برای جلوگیری از آنها نام ببریم.

 • نصب افزونه های امنیتی

اگر وب سایت شما با استفاده سیستم مدیریت محتوا ساخته شده ، به راحتی میتوانید با استفاده از افزونه های امنیتی ، وب سایت خود را ارتقا دهید. بیشتر (Content Management System)CMS ها افزونه های امنیتی ارائه میدهند تا بتوانند امنیت وب سایت خود را ارتفا دهند.

افزونه های امنیتی برای وردپرس :

iThemes Security

Bulletproof Security

Sucuri

Wordfence

fail2Ban

تنظیمات امنیتی برای Magento :

Amasty

Watchlog Pro

MageFence

افزونه های امنیتی برای Joomla :

JHackGuard

jomDefender

RSFirewall

Antivirus Website Protection

این افزونه های نامبرده برای جلوگیری از آسیب پذیری های امنیتی مفید هستند؛ همچنین میتوانید از siteLock استفاده کنید. این برنامه از هر دو صفحه CMS و HTML پشتیبانی میکند. SiteLock نظارت منظمی برای منافذ امنیتی از جمله شناسایی بد افزارها ، شناسایی ویروس ها و … دارد.

 • استفاده از HTTPS

گواهی SSL ( Secure Sockets Layer ) به انتقال ایمن اطلاعات از میان وب سایت و سرور کمک میکند. بسیاری از اطلاعات وجود دارد که ما باید از طریق وب سایت ها آنها را به اشتراک بگذاریم. ایجاد امنیت در وب سایت شما این تضمین را به مشتریان شما میدهند تا بدون نگرانی از بابت نشر اطلاعاتشان ، آزادانه اطلاعات خود را انتقال دهند.

امنیت وب سایت شما در دنیای امروز بسیار مهم است ، مگر اینکه کاربران شما به سیستم امنیتی شما اعتماد کنند و اطلاعات شخصی خود را در اختیار شما قرار دهند و ترسی از بابت از دست رفتن اطلاعاتشان را نداشته باشند. SSL راهی مهم برای متقاعد کردن کاربران در مورد امنیتی که برای اطلاعات آنها قرار داده شده ، میباشد.

 • بستر و نرم افزار وب سایت خود را بروز نگهدارید

یکی از دلایل اصلی تهدیدات امنیتی در وب سایت ها ، آسیب پذیری در اجزای قابل توسعه CMS است. بسیاری از این اجزا open source هستند و هکرها میتوانند به راحتی آسیب پذیری های امنیتی را شناسایی کرده و وب سایت شما را کنترل و سو استفاده کنند.

برای اطمینان از امنیت وب سایت شما CMS و افزونه های وب سایت شما میبایست بروز باشند.

 • امنیت رمز عبور خود را بررسی کنید

از نظر شما قوی ساختن رمز عبور بسیار عامه پسند نیست اما واقعیت آن است که رمز عبور خود را قوی نگه دارید چون که این امر نیز مهم بوده ، مثل قوی نگه داشتن رمز مودم وای فای 😊

رمز شما باید به اندازه کافی طولانی ، دارای حروف ، اعداد ، کارکتر و … باشد. از ایجاد رمز عبورهایی مانند اسم خود یا خانوادتون و یا تاریخ های خاص و یا شماره موبایلتون خودداری کنید . هک کردن چنین رمزهایی برای هکران آب خوردن است.

نه تنها شما بلکه تیم شما نیز از این قوانین پیروی کنند تا هکران با استفاده از نام کاربری و رمز عبور عضو تیم شما وارد سیستم نشود.

 • بک آپ گیری خودکار

بعد از پیروی از تمامی روش های احتیاطی گفته شده ، باز احتمال کمی وجود دارد تا هکران به سایت شما نفوذ کنند. بهترین راه در چنین مواردی تهیه فایل بک آپ از وب سایت شماست. اگر از سیستم خود بک آپ نداشته باشید ، ممکن است تمامی اطلاعات خود را از دست دهید.

شاید اطلاعات قبلی شما زیاد برایتان اهمیتی نداشته باشد ، اما نسخه ای داشته باشید که در صورت نیاز بتوانید فایل های خود را بازیابی کنید. گاهی اوقات ممکن است فراموش کنید که از وب سایت خود بک آپ تهیه کنید ، از این رو میتوانید برنامه ای را برای ایجاد زمان بندی جهت بک آپ گیری خودکار وب سایت خود خریداری و استفاده کنید.

 • هنگام بارگذاری فایل ها محتاطانه عمل کنید

اجازه بارگذاری در وب سایت شما بسیار خطرناک است. هکرها میتوانند پرونده های مخربی در سیستم شما بارگذاری کنند و میتوانند به سیستم شما دسترسی پیدا کنند؛ پرونده های موجود در وب سایت شما را بازنویسی کنند و عملکرد وب سایت شما را به پایین سوق دهند. از این رو بررسی نوع پرونده هایی که در سیستم شما بارگذاری میشود بسیار مهم است.

تا آنجایی که میتوانید از قرار دادن چنین ویژگی در وب سایت خود جلوگیری کنید ، اما اگر وجود چنین ویژگی در وب سایت شما ضروری است  ، از نکات زیر را برای حفاظت از وب سایت توسط هکران استفاده کنید.

 1. ایجاد محدودیت در بارگذاری پرونده هایی خاص در سیستم شما
 2. با تغییر نام در پرونده ارسال شده ، میتوان از ویژگی بالا سرپیچی کرد. از این رو استفاده از فایل ها از قبل نیاز به تایید شدند دارند.
 3. برای بخش بارگذاری فایل ها اندازه ای مشخص کنید تا از بارگذاری پرونده هایی با حجم بالا جلوگیری شود.
 4. قبل از باز کردن فایل ها برای بررسی ، حتما از آنتی ویروس ها برای بررسی فایل ها استفاده کنید.
 5. هنگام بارگذاری فایل ها در سیستم ، از سیستم برای تغییر نام خودکار پرونده های استفاده کنید.
 6. پوشه بارگذاری فایل ها را در بخش web root قرار ندهید. این مورد باعث جلوگیری از دسترسی هکرها با فایل باگذاری در سیستم شما شود.
 7. این موارد گفته شده میتواند از وب سایت شما در برابر خطرات امنیتی از سوی هکران جلوگیری کند
 • استفاده از سوالات پارامتریک

روش گسترده SQL روشی است برای هک وب سایت ها که توسط هکران استفاده میشود. اگر وب سایت شما دارای فرم وب یا پارامترهای URL باشد که اطلاعات را از خارج وب سایت شما دریافت میکند ، هکران از روش SQL استفاده میکنند.

این پارامترها خیلی آزاد هستن و به هکرها اجازه میدهند با قراردادن کدهایی که به data base شما دسترسی پیدا کنند و از وب سایت شما سوء استفاده کنند. اگرچه روشهای زیادی برای محافظت از وب سایت شما در برابر هکرها با استفاده از روش SQL وجود دارد اما آسان ترین راه استفاده از سوالات پارامتریک است.

 • استفاده از CSP

حملات Cross-site scripting (XSS) یکی از دیگر روشهایی که به هکرها اجازه میدهد کدهای مخرب javaScript را به وب سایت شما وارد کنند. این کدها باعث آلوده شدن بیشتر دستگاه های کاربران زمانی که از وب سایت شما استفاده و در معرض این کدها قرار گرفته اند ، میشود.

راه آسان برای دفاع از وب سایت شما در برابر چنین سوء استفاده ها ، اطمینان از کدی است که به هنگام ورود در پذیرش ورودی ها ، دسته بندی شده است. این کدها از وب سایت شما در برابر هرگونه script های مخرب محافظت میکند.

استفاده از ابزار  Content Security Policy (CSP) برای محافظت از وب سایت شما در برابر حملات XSS است.

 • مراقب پیام های خطا باشید.

پیام های خطا میتوانند نقش اساسی در به خطر انداختن امنیت وب سایت شما داشته باشد. پیام خطا دقیقا به شما میگوید که وب سایت شما چه مشکلی دارد و چگونه میتوانید آن را اصلاح کنید ، اما اگر پیام های یکسانی برای بازدیدکنندگان به شما نمایش داده شود ، آنها میتوانند از این پیام ها سو استفاده کنند و آسیب پذیری های وب سایت شما را پیدا کنند و میتوانند از آنها سوء بهره برداری کنند.
اطمینان حاصل کنید که پیام های خطا جزئیات زیادی نداشته باشند که تا به هکرها فرصت ورود به سیستم شما را ندهند. اما اطمینان حاصل کنید که این پیام ها به بازدیدکنندگان نمایش داده میشود که در صورت بروز خطا چیزی برای نمایش وجود دارد یا خیر؟!

 • اعتبار سنجی را فراموش نکنید.

اعتبار سنجی میبایست هم از سمت مرورگر و هم از سمت سرور انجام شود. تصور کنید که کسی در حال وارد کردن کدی به یکی از قسمت های اجباری سایت میباشد ، مرورگر مجبور است چنین ورودی نامعتبری را رد کند.

هنگامی که نوبت به اعتبار سنجی رسید ، از طرف سرور نیز انجام میشود تا اطمینان حاصل شود که کد مخربی به سایت شما وارد شده است یا خیر؟!

درآخر …

هک کردن یک روال بسیار معمول در دنیای دیجیتال است که امنیت سیستم ها را به خطر انداخته است. وب سایت شما نیز به راحتی میتواند توسط هکرها مورد سو استفاده قرار بگیرد. بسیار مهم است که روش های پیشگیرانه ای برای ایمن سازی وب سایت خود در برابر هکرها را بیاموزید و استفاده کنید.

 

با ما در ارتباط باشید!
0991-1001037
#تست_اپ
#آموزش_تست_اپلیکیشن
#آموزش_تست_نرم_افزار
#تست_اپلیکیشن_اندروید
#تست_اپلیکیشن_موبایل
#تست_نرم_افزار_موبایل
#تست_برنامه_های_اندروید
#تست_اپ_اندروید
#تست_اپ_آی_او_اس
#تست_وب_سایت
#تست_خودکار_نرم_افزار
#تست_بار_نرم_افزار
#تستر_کینگ
#تسترکینگ
#تست_سایت
#تست_وبسایت
#تست_امنیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *