چرا انجام استرس تست برای نرم افزارها مهم است؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

انواع مختلفی از تست Non functional وجود دارد که جنبه های غیر عملکردی نرم افزار را مثل performance, stability, usability را بررسی میکند.
این تست برای بررسی نهایت باری است که نرم افزار میتواند آن را تحمل کند انجام میگیرد.
این همچنین یک جنبه ای مهمی از تست است که باید تسترهای نرم افزار از آن آگاه باشند. استرس تست برای بررسی قابلیت استفاده از برنامه ، پایداری نرم افزار به هنگامی که بیش از حد مجاز کار میکند ، استفاده می شود.
چرا نیاز است که استرس تست را انجام داد؟


– استفاده از استرس تست برای نرم افزار به تیم تست کمک میکند تا عملکرد سیستم را به هنگام خرابی ها تفسیر کنند. چه اتفاقی می افتد که باعث میشود که نرم افزار دچار مشکل شود. تیم تست از این طریق با رفتار نرم افزار آشنا میشود.
– این تست بررسی میکند که داده ها توسط نرم افزار قبل از خراب شدن آن ذخیره میشوند یا خیر؟ این تست در صورت خرابی تایید میکند که داده های ذخیره شده قابل بازیابی هستند یا خیر؟!
– دلیل دیگری برای انجام این تست این است که تیم تست را قادر میسازد تا رفتار نرم افزار را قبل از خرابی درک کند. آیا به هنگام خرابی ، خطایی تاثیر گذار بر روی نرم افزار نشان داده میشود؟ تیم تست از این طریق میتواند جواب آن را بدست آورد.
– به هنگام خرابی ممکن است نرم افزار با مشکلات امنیتی رو به رو شود که در آینده مشکلاتی را ایجاد کند. این تست قادر می سازد تا درک کنند امنیت نرم افزار تحت خرابی ها مشکل ساز است یا خیر؟!
– اجرای استرس تست ، توسعه دهندگان و تسترهای نرم افزار را قادر می سازد تا نرم افزار را برای شرایط سخت آماده کنند.
– این تست پایداری نرم افزار را بررسی میکند. اگر سیستم تحت انجام استرس تست از کار بیفتد ، شرکت ممکن است با ضرر عظیمی روبرو شود. این تست نرم افزار را برای کار کردن بر روی استرس شدید آماده میکنند تا هرگز در عملکرد خود شکست نخورد.
در استرس تست به چه مواردی میتوان دست یافت؟


برای دستیابی به یک استرس تست موفقیت آمیز ، بایستی با نرم افزار در شرایط شدیدی کار کرد تا نوع مناسبی از خطا را نشان دهد.
هدف اصلی از انجام استرس تست ، تجزیه و تحلیل کامل نرم افزار پس از ایجاد خرابی و همچنین اطمینان از بازیابی سیستم پس از خرابی است.
انجام استرس تست به معنای ارائه مجموعه عظیمی از داده هاست که ممکن اند به هنگام پردازش این تست از بین بروند. مهم است که هنگام انجام تست ، این داده های هیچگاه از بین نروند.
استرس تست و تست بار چه تفاوتی نسبت به همدیگر دارند؟


تست بار در شرایط عادی تری نسبت به استرس تست انجام میشود. هدف اصلی این تست این است که بررسی شود نرم افزار با افزایش بار آن قابل تحمل است یا از بین خواهد رفت. این تست شباهت بیشتری به شبیه سازی بار واقعی در برنامه است و به تدریج در مدت زمان مشخصی افزایش می یابد تا زمانی که به بالاترین سطح واقعی کار برسد.
استرس تست بطور کلی شبیه تست بار است. بار برنامه با درخواست های متعدد از سرور به تدریج افزایش می یابد تا اینکه خراب شوند. بر خلاف تست بار ، در این تست بار نرم افزار را تا حد غیر منتظره ای تا رسیدن به نقطه ی خرابی بررسی میکنند.
انواع استرس تست
انواع استرس تست عبارتند از :
– Distributed Stress Testing : در این نوع ، تست سیستم بر روی تمامی کلاینت های موجود در سرور انجام میشود. سرور به محض اینکه مشتری با سرور ارتباط برقرار کرد ، داده ها را برای تست به مشتری ارسال میکند. اگر سرویس دهنده هیچ سیگنالی دریافت نکند ، سیستم سیگنالی را به سرور می فرستد تا اتصال آن را نشان دهد ، همچنین سیستم مشتری باید از نظر عیب یابی بررسی شود.
– Application of Stress Testing : این نوع از استرس تست معمولا برای نقص هایی مانند عملکرد ، مشکلات شبکه ، مسدود کردن داده ها ، قفل شدن داده ها در نرم افزار انجام میشوند.


– Transactional Stress Testing : این تست بر روی تراکنش های بین دو یا چند سیستم انجام میشود. این تست معمولا برای بهینه سازی و تنظیم دقیق سیستم استفاده میشود.
– Systemic Stress Testing : این نوع تست معمولا نقایصی را بررسی میکند که در آن داده های یک برنامه ، برنامه دیگری را مسدود میکند. این تست را میتوان در چندین سیستم که از همان استفاده میکنند را تست کنند.
– Exploratory Stress Testing : این تست معمولا شامل شرایط غیر منتظره ایست که از طریق سیستم تحت تست قرار میگیرد تا بررسی کند که آیا میتواند در برابر شرایط مقاومت کند. این پارامترها به احتمال زیاد در دنیای واقعی اتفاق نمی افتند مانند ورودی تعداد از کاربران بطور همزمان یا وارد کردم مقدار زیادی داده به طور همزمان به دیتابیس.
ابزارهایی برای انجام استرس تست
از ابزارهای استرس میتواند به موارد زیر اشاره کرد :
1- JMeter
2- Load Runner
3- Stress Tester
4- Neo Load

 

با ما در ارتباط باشید!
0991-1001037
#تست_اپ
#آموزش_تست_اپلیکیشن
#آموزش_تست_نرم_افزار
#تست_اپلیکیشن
#تست_نرم_افزار_موبایل
#تست_اپ_اندروید
#تست_اپ_آی_او_اس
#تست_وب_سایت
#تست_بار_نرم_افزار
#تسترکینگ
#تست_سایت
#تست_وبسایت
#تست_بار_نرم_افزار
#استرس_تست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *