تست UI Testing : UI – بخش دوم

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

برای تست UI تست دستی انجام دهیم یا اتومات؟

تست UI را هم میتوان هم بطور دستی انجام داد و هم بصورت اتومات. تسترها میتوانند بسته به نوع برنامه و یا خود تیم ، یکی از دو روش را برای تست انتخاب و پیاده سازی کنیم.

تست دستی : در این حالت تسترها بطور دستی تمامی ویژگی های وب سایت یا برنامه که استفاده میشود را تست میکنند و اختلافات را بررسی میکنند. انجام تست UI بطور دستی وقتی منطقی است که تعداد این المان ها در برنامه و یا سایت محدود باشند. بعضی اوقات هم تعداد این المان ها بیش از صدها المان میشوند و قطعا برای تست یک همچین تعداد زیادی وقت زیادی هم لازم است. این امر باعث شده که تست دستی ناکارآمد ، وقت گیر و مستعد خطای انسانی باشد. به عنوان مثال ، تصور کنید اگر صفحه ای باید با چندین مقادیر تست شود ، کاربر باید چندین بار اطلاعات را بطور دستی با صفحه ای که بیش از 10 قسمت ورودی دارد تست کند.

تست اتومات : مزایای تست اتومات ، همانطور که مشخص است تست به سرعت انجام و تمام میشود. یکی از ضرورت هایی که در این صنعت برای کاربران نیاز است نرم افزارهای درجه یک با سرعت بسیار بالا هستند. در تست اتومات با قرار دادن چندین سناریوی تستی و تست های مشابه به صورت مکرر به صورت تغییر متغییرها در صورت لزوم تست اتومات انجام میشود. علاوه بر مورد بالا ، تست اتومات دارای خطای انسانی نیست تا زمانی که اسکریپت های تستی درست نوشته شده باشند و ابزاری مناسبی برای آن وجود داشته باشد ، در نتیجه نتایج تست نیز دقیق خواهد بود.

چارچوب ها برای تست اتوماسیون نیز باید تنظیم گردد تا نتایح را بصورت خودکار ثبت کند و پس از اتمام تست آنها را با تیم به اشتراک گذارد. در مورد تست دستی هم نیز ، تیم فقط نباید تست را انجام دهد ، بلکه باید نتایج را در گزارش ها ثبت و افراد مناسب به اشتراک گذارد. تست با ابزار Selenium یکی از بهترین و راحت ترین ابزارهای تست اتومات برای تست UI می باشد.این امر در خصوص تست cross-browser نیز صادق است. تست UI باید بر روی ترکیبی از چندین سیستم عامل و در مرورگرهای آنان انجام شود.

بجای آنکه تست UI را در چندین دستگاه و مرورگر بصورت دستی تست و اجرا کنید ، موارد تستی را برای تست اتومات طراحی کنید و بگذارید تا آن این سناریوهای تست را انجام دهد.

ایجاد چند سناریو تست UI

برای انجام تست جامع UI تیم های QA باید یک برنامه تستی ایجاد کنند که ویژگی های برنامه یا وب سایت را مشخص کند که باید تست روی آنها انجام شود. به موجب این داده ها ، تیم میتواند سناریوهای تست را شکل دهد ، موارد تستی بسازد ، اسکریپت های تستی را بنویسد تا مسائل مورد نیاز را برطرف کند.

سناریوهای تست را به عنوان سندی در نظر بگیرید که نحوه استفاده از برنامه را در دنیای واقعی تعریف می کند. به عنوان مثال یکی از این سناریوها این است که کاربر با نام کاربری و رمز معتبر وارد سیستم شود ، برای تست این مرحله باید ، اسکریپت های تست باید این امکانات زیر را داشته باشند :

  • کاربر نام کاربری و رمز معتبر وارد کند
  • کاربر نام کاربری معتبر و رمز عبور نامعتبر وارد کند یا بلعکس
  • کاربر رمز عبور را بانشانی کند
  • کاربر سعی کند رمز عبور را از قسمت رمز عبور کپی کند
  • کاربر سعی کند رمز را در قسمت رمز عبور کپی کند
  • کاربر دکمه راهنما را کلیک کند.

با ایده وری از اقدامات مختلف کاربران ، تیم QA میتواند موارد تستی را ایجاد کند و اسکریپت های تستی بنویسد که بطور خاص آنها را تکرار کند. این اطمینان را میدهد که تست UI هیچ بخشی از روند کار کاربر با نرم افزار را از دست نمیدهد و برنامه را با اشکال رها نمیکند.

مانند هر تست نرم افزار دیگر ، تست UI به بهترین وجه در مرورگرها ، دستگاه ها و سیستم عامل های واقعی انجام میشود.بدیهی است که تست در شرایط واقعی کاربر به تستر اجازه میدهد تا دقیقاً نحوه رفتار وب سایت یا برنامه را هنگام استفاده توسط کاربران و مشتریان را ببیند.

مشاوره رایگان
0991-1001037
#تست_اپ
#آموزش_تست_اپلیکیشن
#آموزش_تست_نرم_افزار
#تست_اپلیکیشن
#تست_نرم_افزار
#تست_اپ_اندروید
#تست_اپ_آی_او_اس
#تست_وب_سایت
#تست_نرم_افزار_موبایل
#تستر_کینگ
#تسترکینگ
#تست_سایت
#تست_وبسایت
#تست_وب_سایت
#محمدعماد
#راهکارهای_تست
#سناریو_تست
#رابط_کاربری
#تست_یو_آی
#تست_رابط_کاربری
#رابط_کاربری_چیست
#تست_UI_چیست
#تست_UI
#User_Interface

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *