Usability Testing – قسمت دوم

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

روش هایی از انجام تست Usability

2 روش برای انجام این تست وجود دارد که شامل موارد زیر میباشد :

 • Laboratory Usability Testing
 • Remote Usability Testing

Laboratory Usability Testing :

این تست در یک مکان مربوط به انجام این تست و با حضور ناظران انجام میشود. برای تسترها وظایفی تعریف شده است و نقش ناظر در این بخش نظارت بر کار تستر ها و گزارش دهی از نتایج انجام این تست می باشد. ناظر در طول انجام این تست هیچ دخالتی انجام نداده و ساکت است. در این تست ، ناظر و تستر هر دو در یک مکان فیزیکی یکسانی قرار دارند.

Remote Usability Testing :

در این قسمت تستر و ناظر خارج از آن فضای فیزیکی هستند . تستر ها از راه دور و با دسترسی به System Under Test وظایف خود را انجام میدهند. صدای تستر ، فعالیت صفحه نمایش و چهره تستر توسط یک نرم افزار خودکار ضبط میشود. ناظران این داده ها را تجزیه و تحلیل میکنند و نتایج آن را گزارش میکنند.

برای انجام این تست به چند نفر نیاز است؟

تحقیقات نشان داده است برای پیشرفت 80 درصدی در این تست به 5 نفر نیاز دارد. برخی محققان دیگر هم تعداد بیشتری را پیشنهاد کرده اند.

حقیقت این بخش این است که تعداد تسترها با توجه به پیچیدگی اپلیکیشن تعیین میشود.

افزایش قابلیت های برنامه منجر به افزایش هزینه ، برنامه ریزی ، مدیریت و تجزیه تحلیل داده ها میشود.

اما به عنوان یک دستور عمل کلی و اگر دارای بودجه کم ولی علاقه مند برای انجام این تست هستید 5 تستر برای شروع مناسب است و اما اگر از لحاظ بودجه محدودیتی ندارید بهتر است بهترین متخصصان با تجربه را برای انجام این تست انتخاب کنید.

 

لیست تست UX

هدف اصلی این تست یافتن مشکلات اساسی مربوط به قابلیت استفاده قبل از راه اندازی محصول است. برای موفق شدن در این تست باید پارامترهای زیر در نظر گرفته شود :

 • انجام این تست در مراحل اولیه طراحی و توسعه آن
 • قبل از شروع توسعه نرم افزار بهتر است این تست روی محصول رقیب خود تست شود ، این باعث میشود که استاندارهای مربوط به قابلیت های استفاده در نرم افزار را برای نرم افزار خود اعمال کنید.
 • برای تست سیستم کاربران مناسبی را انتخاب کنید. میتوان کارشناسان و یا کابران متخصص نباشند و یا میتوان به صورت 50 – 50 از متخصص و یا غیر متخصص باشد.
 • از پهنای باند استفاده کنید. به عنوان مثال کاربران مد نظر شما از اینترنت ضعیفی برخوردار هستند پس پهنای باند شبکه را محدود کنید و برای تسترها آن را روی 56 Kbps قرار دهید.
 • تستر ها باید روی عملکرد های مهم و حیاتی سیستم که بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد توجه به خصوصی بکنند.
 • برای هر تست یک ناظر به خصوص اختصاص دهید. این امر باعث میشود که ناظر به دقت رفتار تسترها را یادداشت کند. اگر یک ناظر زیر دست خود نظارت چند تست را داشته باشد ممکن است نتایج مورد انتظار به خطر بیافتد.
 • به طراحان و دولپرها این آموزش را بدهید که این نتایج تست نشانه ای از عدم موفقیت آن ها نیست بلکه این تست ها نشانه ی پیشرفت و بهبود بهتر نرم افزار خواهد بود.

مزایای انجام این تست

مانند هر چیز در زندگی انجام این تست ارزش های خودش را دارد . و اما این مزیت ها عبارتند از :

 • در استفاده از قابلیت های برنامه قبل از عرضه آن به بازار کمک میشود.
 • در بهبود رضایت کاربران نهایی کمک میکند
 • این تست سیستم شما را بسیار موثر و کار آمد می کند.
 • انجام این تست سبب جمع شدن بازخوردهای واقعی از کاربران نهایی در رابطه با قابلیت ها سیستم خود شود. نیازی برای انجام آن به افراد اتفاقی نیست.

در نهایت معایب آن

 • هزینه ای که برای انجام این تست انجام میشود مورد توجه بیشتری است.برای راه اندازی محیط تستی این تست به منابع زیادی نیاز داریم. استخدام و مدیریت این تستر ها میتواند گران تمام شود.

در کل انجام این تست را برای شما توصیه میکنیم.

 

مشاوره رایگان
0991-1001037
#تست_اپ
#آموزش_تست_اپلیکیشن
#تست_اپلیکیشن
#تست_نرم_افزار
#تست_اپ_اندروید
#تست_اپ_آی_او_اس
#تست_وب_سایت
#تست_Usability
#Usability_Testing
#قسمت_دوم_Usability_test

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *