تست اپ رسانه های اجتماعی

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

چگونه اپلیکیشن های social media را تست کنیم؟

اپلیکیشن های social media به معنای واقعی کلمه به نعمت نسل فعلی تبدیل شده اند.

اپلیکیشن های رسانه های اجتماعی اکنون تریبون هایی هستند :

 • برای ارتباط بین مردم
 • برای سرگرمی
 • برای بیزینس
 • برای پیدا کردن و یا پیشنهاد دادن شغل
 • برای دریافت برخی اطلاعات

تستر کینگ

برنامه های social media جدای از فواید آن ، ممکن است برای شما مضر نیز باشد. اگر به درستی بحث امنیتی آن تایید نشود ، این برنامه ها میتوانند برای شما مشکل ساز شوند.

جدای از عملکردهای نادرست این برنامه ها از هر لحاظ ، این برنامه ها بر روی نیازهای کاری هزاران نفر تاثیر میگذارند. از این رو تست درست این برنامه ها بسیار ضروری و مهم است.

در این پست به بررسی چگونه انجام دادن تست بر روی این برنامه ها میپردازیم.

چرا انجام تست بر روی برنامه های رسانه های اجتماعی مهم است؟

تستر کینگ

طبق امار Statista پیش بینی میشود که تعداد کاربران برنامه های رسانه های اجتماعی در سراسر جهان تا سال 2021 به حدود 3.02 میلیارد کاربر فعال میرسد.

انواع تست برنامه های social media

برنامه رسانه های اجتماعی شامل مجموعه از کارکردهای مختلف کنار هم هستند. تست برنامه های رسانه های اجتماعی به شما در تخصص دامنه ، تجربه گسترده و مهارت صحیحی که بر روی آنها داشته باشید ، نیاز دارند.

تست برنامه های رسانه اجتماعی شامل

تستر کینگ

تست نرم افزار سازمانی : این برنامه به تعداد زیادی از مردم خدمت میکند و به انجام تست و به سطح بالایی از تست امنیتی احتیاج دارند. از این رو این برنامه ها به برخی راه حل های تست از شرکت های سطح بالا نیاز دارند که باید تست شوند.

تست وب 2.0 : اگر یک برنامه بر پایه وب 2.0 باشد ، تست برنامه های social media مستلزم این است که خیلی زودتر توسط تسترها تست شود. همچنین این برنامه ها مستعد تغییرات مکرر هستند و از این رو خودکارسازی موارد تست برای چنین برنامه هایی ترجیح بیشتری داده میشود.

تست وب شامل تست های compatibility ، functional ، security ، performance و تست پایگاه داده ها هستند که باید بر روی برنامه social media  انجام شود.

تستر کینگ

تست SaaS : این نرم افزار به محل خدمات از برنامه ها اشاره میکنند. برنامه های social media از مدل SaaS پیروی میکنند و برای اینکه این برنامه ها عملکرد مناسبی داسته باشند باید به تایید تست SaaS برسند.

تست تجزیه و تحلیل وب سایت : برنامه های social media  با حجم زیادی از داده ها سروکار دارند ، تست تجزیه و تحلیل وب به جمع آوری داده های وب سایت و سپس به تجزیه و تحلیل و گزارش گیری بر اساس اهداف کاربر شما می پردازد.

تست user acceptance  : این تست به منظور جذابیت و مورد پسند بودن بودن برنامه برای کاربر میپردازد.

تستر کینگ

تست مدیریت محتوا : این تست به منظور مفید بودن محتواها برای کاربر انجام میشود. برنامه های رسانه اجتماعی مثل فیسبوک اقیانوسی از محتوا هستند و هر بار هم محتواهای جدیدی ارسال میشود ، از این رو تست مدیریت محتواها تبدیل به یک کار شده و برای جلوگیری از هرگونه مسائل مرتبط و یا نامرتبط با محتواها انجام این تست بسیار مهم است.

تست SEO : برای ارتقا SEO وب سایت ها و برنامه های آنلاین شما نیاز به ساعت های زیادی دارید.

تست تبلیغات آنلاین برنامه : برنامه های رسانه های اجتماعی این روزها مشاغل رو با استفاده از تبلیغات آنلاین ترویج میدهند. اعتبار سنجی عملکردهای صحیح این تبلیغات آنلاین بسیار مهم است.

چرخه عمر تست برنامه های social media

تستر کینگ

برای اطمینان از خوب بودن تست رسانه ای اجتماعی ، یک روش تست مناسب را دنبال کنید. در اینجا مراحلی برای تست رسانه های اجتماعی آورده شده است ، از آنها میتوانید الگو برداری کنید.

 • Analyze Test Requirements

اولین و مهمترین مرحله برای تحلیل ، نیاز های تستی است. دامنه و اهداف تست خود را تعیین کنید.

لیستی از آنچه که شما به تست نیاز دارید ، چه مقدار زمان و چه مقدار منابع لازم برای تست نیاز دارید را تهیه کنید.

 • Test Plan Creation

ایجاد برنامه تستی مرحله بعدی از انجام تست برنامه های رسانه اجتماعی است. برنامه ریزی تست بستگی به هدف تستر از دستیابی به تست ، برنامه ریزی میشود. از این رو باید آنها درک روشنی از آنچه قرار است بر روی برنامه ها تست شوند داشته باشند. آیا قرار است آنها فقط تست front-end یا تست back-end و یا هر دو این تست ها را انجام دهند.

تستر کینگ

 • Allocation of Resources for Testing

طبق تحلیل خود در مرحله نیاز تست ، منابع لازم را برای تست مثل نیروهای انسانی ، زمان تست و … اختصاص دهید.

قبل از شروع تست برنامه های social media باید تکنیک های تست functional و non functional را کوتاه کنید.

همچنین برای تست functional یادداشت هایی از قبیل شبکه ، سیستم عامل و پلتفرم های دستگاه ها را بردارید.

همچنین برای تست non functional تکنیک هایی از بین تکنیک های مختلف تست ها مثل تست performance ، تست usability ، تست adaptability و تست security انتخاب کنید.

تستر کینگ

 • Test Case Document

این مرحله اولین قدم برای انجام تست میباشد. موارد تست را بر اساس برنامه تستی که توسط شما در مراحل اولیه تست ایجاد شده انتخاب کنید.

یک پرونده تست با تمام ویژگی هایی که باید یک برنامه رسانه اجتماعی دارا باشد ، ایجاد کنید.

این پرونده ایجاد شده باید شامل موارد تست functional و همچنین موارد مختلف تستی برای تست usability ، adaptability و  سایر موارد تست مثل تست سرعت برنامه ، استفاده از حافظه ، استفاده از باتری و نیازهای داده ها باشد.

 • ارتباط و همبستگی دو تست دستی و اتومات

تست برنامه های social media شامل تلفیقی از تست دستی و اتومات است. برای هر یک از موارد تست دستی و اسکریپت های تست خودکار سند جداگانه ای تهیه کنید.

تستر کینگ

 • اجرای پرونده test case

تست اصلی در این قسمت انجام میشود. در واقع در این قسمت شما موارد تستی که در مرحله قبل تهیه و تنظیم شده را انجام میدهید.میتوانید موارد تست و یا اسکریپت ها را در دستگاه های فیزیکی و یا با استفاده از ابزارهای تست ، تست را اجرا کنید.

 • شناسایی و رفع اشکالات

در حین اجرای موارد تست ، برای رفع آنها باید تمام اشکالات شناسایی شده را به تیم دولپر گزارش دهید.

 • مستندات

تمام اشکالاتی که پبدا کردید را یادداشت و بصورت یک سند دربیاورید. در آینده میتواند به عنوان مرجع تست به شما کمک کند.

تستر کینگ

پس از حذف اشکالات باید بررسی کنید که آیا اشکالات به درستی برداشته شده اند یا خیر و اینکه بررسی کنید که تغییر کدها بر عملکرد های فعلی نرم افزار اثری نگذاشته باشد. اگرچه چیز به نام تست پایانی وجود ندارد به همین علت هم است که برنامه در هر زمان بعد از تغییر کد نیاز به تست مجدد دارد. اگر بعد از هر دور تست ، کد بدون اشکال باشد و در برنامه اثر منفی نگذاشته باشد ، تست به اتمام رسیده است.

نکات مهم درباره تست برنامه های social media

تستر کینگ

تسترها میبایست طراحی و اجرای تست وب 2.0 را تجربه کنند.

تمامی تست های وب سایت را انجام دهند

اعتبار خودمختاری در اپ های social media مهم است.

در آخر

برنامه های social media روز به روز درحال افزایش ناگهانی هستند و روز به روز مردم برای سوالاتشان و کاربردهای روزمره به آنها وابسته میشوند. لذا چنین بستر گسترده ای نیاز به تست جامعی دارد تا در سطح شخصی و یا حرفه ای هیچ گونه تهدیدی برای کاربران خود نداشته باشد.

 

مشاوره رایگان
0991-1001037
#تست_اپ
#آموزش_تست_اپلیکیشن
#تست_اپلیکیشن
#تست_نرم_افزار
#تست_اپ_اندروید
#تست_اپ_آی_او_اس
#تست_وب_سایت
#تست_نرم_افزار_موبایل
#تستر_کینگ
#تسترکینگ
#تست_سایت
#تست_وبسایت
#تست_وب_سایت
#تست_برنامه_رسانه_های_اجتماعی
#تست_برنامه_social_media

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *