مدل وی (V Model)

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

مدل V نیز به عنوان مدل تأیید و اعتبار سنجی (V&V) شناخته می شود. در این مرحله ، هر مرحله از SDLC باید قبل از شروع مرحله بعدی تکمیل شود. این روند، طراحی متوالی همانند مدل آبشار را دنبال می کند.

حال سوال این است که اگر مدل وی همانند مدل آبشاری است، پس چرا از مدل وی استفاده می کنیم؟

بگذارید نکته بعدی را بیان کنم که چرا ما به این مدل، مدل تأیید اعتبار و اعتبار سنجی احتیاج داریم.

تستر کینگ

این مدل بر معایب مدل آبشار غلبه می کند. در مدل آبشار ، ما دیدیم که تسترها فقط در آخرین مرحله از روند توسعه ، درگیر پروژه هستند.

اما در این مدل تیم تست در مراحل اولیه SDLC قرار دارد. تست در مراحل اولیه ی تولید محصول آغاز می شود و از جریان رو به پایین نقص جلوگیری می کند که به نوبه خود باعث کاهش زیاد کار می شود. هر دو تیم (تست و توسعه) به صورت موازی کار می کنند. تیم تست بر روی فعالیتهای مختلفی از جمله تهیه استراتژی تست ، پلن تست و تست کیس ها / اسکریپت های آزمایشی کار می کنند ، در حالی که تیم توسعه بر روی SRS (مشخصات مورد نیاز سیستم) ، طراحی و کد نویسی کار می کند.

پس از دریافت الزامات پروژه ، تیم توسعه و تست فعالیت خود را آغاز می کنند.

تستر کینگ

تحویل (مدارک تحویل دادنی) در این مدل موازی است. در حالی که ، توسعه دهندگان در حال کار بر روی (SRS (system requirement specification هستند، تسترها بر روی BRS (مشخصات مورد نیاز کسب و کار) کار می کنند و ATP (برنامه آزمون پذیرش) و ATC (موارد تست پذیرش) و غیره را آماده می کنند. تسترها هم زمانی که دولپرها در حال توسعه و تولید پروژه می باشند، به تهیه ی مدارکی همچون تست پلن و تست کیس می پردازند و این امر باعث می شود تا در زمان کوتاه تر پروژه سریع تر پیش برود.

در ادامه نیز با نحوه ی مشارکت تیم تست و تیم توسعه دهنده در این مدل و مزایا و معایب آن بیشتر آشنا خواهید شد.

 

 

مشاوره رایگان
0991-1001037
#تست_اپ
#آموزش_تست_اپلیکیشن
#تست_اپلیکیشن
#تست_نرم_افزار
#تست_اپ_اندروید
#تست_اپ_آی_او_اس
#تست_وب_سایت
#مدل_وی
#مدل_آبشاری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *