تست کارایی (Performance Testing)

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

در زمینه تست نرم افزار ، یکی از جنبه های اصلی که کارایی یک محصول را پس از انتشار (Release) آن تضمین می کند ، ارزیابی آن تحت تست عملکرد (کارایی) می باشد.

به تست عملکرد Perf Testing نیز گفته می شود، تست عملکرد زیر مجموعه ای از مهندسی عملکرد (Performance engineering) می باشد. تست کارایی برای اطمینان از عملکرد مناسب و کامل نرم افزار در زمانی که نرم افزار تحت بار زیادی قرار می گیرد استفاده می شود. همانطور که قبلا گفته شد تست کارایی زیر مجموعه ی تست Non_Functional می باشد.

تستر کینگ

این فرآیند سرعت ، اثربخشی ، مقیاس پذیری و سایر ویژگی ها و عناصر مهم سیستم را مشخص می کند. علاوه بر این ، همچنین برای مقایسه دو یا چند برنامه کاربردی و همچنین ارزیابی سرعت سیستم ، سرعت انتقال داده ها ، پهنای باند و موارد دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های تست عملکرد:
تست کنندگان نرم افزار تست های عملکرد را برای اعتبارسنجی عملکرد محصول و اطمینان از عملکرد صحیح و مطابق نیاز مشتری در شرایط مختلف انجام می دهند. پس از توسعه نرم افزار ، آزمایش عملکرد به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از STLC در نظر گرفته می شود. بنابراین ، در زیر به برخی از ویژگی های مهم اشاره می کنیم که عبارتند از:

تستر کینگ

1- این نوع تست، سیستم را تحت مجموعه ای از فشارها و بارهای همزمان قرار می دهد تا جایی که زمان پاسخگویی لازم توسط سیستم تحت بار زیاد کاملا متفاوت انجام شود.
2- هدف از این تست نه تنها یافتن اشکالات در سیستم است بلکه از بین بردن ایرادات عملکرد سیستم و اطمینان از عملکرد صحیح سیستم مطابق انتظارات مشتری می باشد.
3- به تیم کمک می کند تا معیارهای عملکرد محصول را برآورده سازند.
4- موضوعات و بخش های مؤثر بر عملکرد نرم افزار را شناسایی می کند.
5- به اندازه گیری میانگین زمان پاسخ کمک می کند.
6- می توان آن را به صورت دستی یا با کمک ابزارهای خودکار انجام داد.

تستر کینگ

انواع تست کارایی عبارتند از:

1-Load Testing

2- Stress Testing

3- Volume Testing

4- Stability Testing

5- Spike testing

6- Endurance Testing

که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.

 

مشاوره رایگان
0991-1001037
#تست_اپ
#آموزش_تست_اپلیکیشن
#تست_اپلیکیشن
#تست_نرم_افزار
#تست_اپ_اندروید
#تست_اپ_آی_او_اس
#تست_وب_سایت
#تست_کارایی
#تست_استرس
#تست_پایداری
#Performanc_Testing

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *