تست کارایی (Performance Testing)(قسمت دوم)

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

یکی از مهم ترین مقوله ها در نرم افزارهای تحت وب، میزان کارایی در تعداد بالای درخواست ها می باشد. در نرم افزارهای نسخه دسکتاپ (یا به اصطلاح windows application ) ما نگران خاصی در مورد کارایی نرم افزار نداریم. چون با سخت افزارهای موجود بر روی کامپیوترها و اینکه می دانیم برنامه ما در هر لحظه با یک کاربر سر و کار دارد نگرانی خاصی در رابطه با کارایی سیستم در موقعیت های پر ترافیک نداریم.

تستر کینگ

اما این مسئله در مورد نرم افزارهای تحت وب و وب سایت هایی که استفاده عمومی دارند بسیار مهم و حیاتی می باشد. اینکه نرم افزار ما در موقعی که تعداد درخواست های بالا به سمتش می آید چگونه عمل می کند و اینکه می تواند حداکثر چند درخواست و کاربر را به صورت همزمان جوابگو باشد بسیار مهم است. برای همین ما باید حتما نرم افزارهای تحت وب خود را پس از آماده شدن، درگیر تست های مختلف مربوط به کارایی بنمائیم و شرایط بحرانی را خود ما برای نرم افزار ایجاد نمائیم و این شرایط را با دقت مانیتور کنیم تا بتوانیم تصویر درستی از توانایی نرم افزار خود در شرایط مختلف داشته باشیم.

تستر کینگ

با توجه به توضیحات بالا، به اهمیت تست های کارایی نرم افزار پی بردیم. حالا با انواع تست های کارایی نرم افزار آشنا می شویم :

 – تست بار (Load Test) : ما می دانیم که در شرایط مختلف تقریبا چند کاربر همزمان از سیستم ما استفاده خواهند کرد. پس با کمک ابزارها و روش هایی که در ادامه خواهیم دید این تعداد کاربر همزمان را برای سیستم خود شبیه سازی خواهیم کرد و نحوه عملکرد و کارکرد سیستم را ارزیابی می نمائیم.

– تست فشار (Stress Test) : در این تست ما بیشترین تعداد کاربر همزمانی که می دانیم قرار است به سیستم ما وصل شود را شبیه سازی می نمائیم و کارائی سیستم را ارزیابی می نمائیم.

تستر کینگ

– تست پایداری (Stability Test) : در این تست سیستم خود را به مدت طولانی زیر بار کاربر همزمان زیاد می گذاریم تا ببینیم در این شرایط که طولانی است چه اتفاقی برای سیستم و سرور ما خواهد افتاد.

– Spike Teting: این تست زیر مجموعه ی تست استرس می باشد که عملکرد دستگاه را زمانی مورد ارزیابی دقیق قرار می دهد که میزان بار روی سیستم به طور قابل توجه و سریع افزاریش می یابد.

تستر کینگ

Soak Testing: این تست به نام Endurance Testing نیز شناخته می شود و عملکرد سیستم را در حالت بار کاری متوسط در مدت زمان طولانی مورد ارزیابی قرار می دهد.

– Volume Testing: این تست ، چگونگی عملکرد نرم افزار را با حجم زیاد و پیش بینی شده ای از داده ها تعیین می کند. همچنین به عنوان Flood Testing نیز شناخته می شود زیرا این تست سیستم را با مجموعه ای از داده های مشخص غرق می کند.

 

مشاوره رایگان
0991-1001037
#تست_اپ
#آموزش_تست_اپلیکیشن
#تست_اپلیکیشن
#تست_نرم_افزار
#تست_اپ_اندروید
#تست_اپ_آی_او_اس
#تست_وب_سایت
#تست_استرس
#تست_فشار
#تست_پایداری
#soak_Testing
#Volume_Testing
#Soak_Teting
#Load_Teting

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *