تست بازی ها – قسمت اول

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
تستر کینگ

تست بازی چند نوع دارد؟

همانطور که درپست قبل نیز گفته شد ، تست بازی یکی از مهترین بخش در روند توسعه یک بازی است ، و این مولفه نهایی است که تحلیل میکند بازی شما برای راه اندازی و انتشار آن آماده است یا خیر؟

در انجام تست به فرایند و زمانی که صرف تولید یک بازی شده است چشم پوشی میشود و در آن به دنبال ناسازگاری ها ، خطاها و انسجام و کامل بودن آن هستند.

بنابراین میخواهیم در مورد انواع تست بازی بیشتر بدانیم.

تستر کینگ

 • تست عملکرد

تست‌های عملکردی به دنبال حل مشکلات عمومی درون بازی مثل بهم ریختگی رابط ‌کاربری، مسائل مربوط به مکانیک بازی، پایداری و یکپارچگی اطلاعات است و تا حدودی کاربرپسند بودن بازی را تضمین می‌کند.

مثال: بررسی رنگ‌ها و پس‌زمینه‌ها، ساختار منو، جهت و وضوح صفحه‌نمایش، اندازه قلم، ناوبری سیستم (مانند زمان بارگزاری، پیام تایید، انیمیشن‌ها و عناصر صوتی، پیام‌های گفتگو)، تجربه کاربری (UX)، رابط کاربری (UI) و…

 • تست سازگاری

بررسی سازگاری بازی بر روی دستگاه‌های مختلف از نظر سخت‌افزار و نرم‌افزار

مثال: نصب و حدف بازی بر روی تمامی دستگاه‌های پشتیبانی شده

تستر کینگ

 • تست کارایی

کارایی کلی بازی در این تست مورد بررسی قرار می‌گیرد. میزان مصرف منابع توسط بازی و سرعت اجرای بازی در حالت‌های متعدد

پارامترهای مهمی که در تست کارایی بررسی می‌شوند:

زمان پاسخگویی سرور و کلاینت (پینگ)، پوشش شبکه، نشت حافظه، حافظه کم، زمان بارگیری، سرعت، بازدهی و…

مصرف باتری و عملکرد گرافیکی: اندازه گیری مصرف باتری و شبیه سازی شرایط مختلف بارگذاری سنگین

اندازه‌گیری CPU و RAM

اندازه زمان پاسخ در انواع شبکه WiFi, 4G, 3G, 2G و بازخورد عملکرد بازی در شبکه‌های غیرقابل‌اعتماد

این تست برای بازی‌های آنلاین Real Time به خصوص MMO از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 • تست تطابق

در این تست با بررسی دستورالعمل مارکت‌های مورد نظر (کافه‌بازار، گوگل پلی، مایکت و…) محتوای بازی برای رده سنی اعلام شده بازنگری می‌شود و مجوزهای اخذ شده (Permissions) توسط بازی نیز جهت اعتماد بهتر کاربران بررسی می‌شوند.

همچنین تست محلی سازی نیز در همین بخش انجام می‌شود.

مثال: بازی برای چه موقعیت جغرافیایی با چه زبانی منتشر می‌شود و آیا از آن زبان به درستی پشتیبانی می‌شود یا خیر (برای زبان فارسی، راست‌چین و اعداد نیز فارسی باشند)

تستر کینگ

 • تست بازیابی

تست بازیابی در بازی بررسی می‌کند که چگونه می‌توان اکانت بازی را در مقابل اتفاقات متعددی همچون سرقت موبایل و خرابی‌های سخت‌افزاری سالم نگه‌داریم و همچنین احتمال از بین رفتن اطلاعات را به صفر برسانیم.

مثال: در حالی که یک بازی در حال اجرا است، به طور ناگهانی موبایل را ری‌استارت (خاموش و روشن کردن) می‌کنیم و یکپارچگی داده‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • تست امنیتی

تستر کینگ

این کار برای بررسی عملکرد بازی در مقابل تهدیدات خارجی اجرا می‌شود و در این تست تلاش‌هایی برای دور زدن سیستم پرداخت، ورود و تزریق دستور به پایگاه‌داده و کشف الگوریتم رمزنگاری انجام می‌پذیرد.

 • تست صدا

همان طور که می‌دانید صدا نیز تاثیر بسزایی در تجربه کاربری یک بازی دارد؛ در این تست بارگذاری صحیح فایل‌های صوتی، کیفیت پخش بر روی گوشی‌های مختلف و در هنگام انجام فرایندهای سنگین (کاهش فریم‌ریت و…) مورد بررسی قرار می گیرد.

تستر کینگ

 • تست رگرسیون

این نوع تست به منظور صحت عملکرد سیستم بعد از تغییرات استفاده می شود و زیر مجموعه black box تست ها است. بعد از انجام تغییرات در اشکالات بازی ورفع آنها دوباره بازی مورد تست قرار میگیرید تا در این تست هیچگونه خطایی رخ نداده باشد. از مزایای انجام این تست میتوان به دوباره تست شدن تست های قبلی اشاره نمود و می توان نتایج جدید را با نتایج قبلی مقایسه کرد.
شناسایی اشکالات در مرحله اول میتواند در بخش های بعدی تست ، کمک در صرفه جویی زمان بکند.

 • تست بار

انجام این تست برای بررسی عملکرد دستگاه تحت اعمال بار در سیستم میباشد. این اعمال بار هم میتواند از سمت خود کاربر و یا از سمت سرور بازی باشد. تست بار را میتوان هنگامی که چند کاربر همزمان از برنامه استفاده میکنند ، مشاهده کرد. در این تست میتوان زیرساخت مناسبی برای اجرای بدون خطا(لگ بازی) ترتیب داد. میتوان پشتیبانی یک برنامه یا بازی را با افزایش تعداد کاربران بهبود ببخشیم و برنامه بتواند همزمان کاربران فعال در سیستم را مدیریت کند ؛ از این سوء میتوان پایداری برنامه را زمانی که کاربران زیاد میشوند ، افزایش داد.

 • تست بازی

تستر کینگ

در این بخش تستر در نقش یک کاربر قرار میگیرد و بدون انکه اسنادی جهت تست کردن وجود داشته باشد و تنها از سر غریزه خود بازی را بازی میکند تا در صورت پیدا کردن باگی در بازی آن را گزارش دهد. در این تست تستر سطح دشواری بازی ، سیر تعاملی و … را در بازی بررسی میکند. در این تست ، بازی ها را در تمام دستگاه هایی که هستند از جمله رایانه ها ، موبایل و تبلت ، کنسول ها و … بررسی میکنند تا ذره ای تفاوت نداشته باشند و هدف از انجام تست بازی این است که آیا بازی شکل ساختاری آن تکامل یافته است و قابل بازی کردن است یا خیر؟

 

 • تست AD hoc

تستر کینگ

در این تست نیز تسترها بطور تصادفی بدون سند یا مدرکی برنامه یا بازی را تست میکنند. در این تست از هیچ روش پیش ساخته ای استفاده نمیشود و در هر قسمت برنامه بطور تصادفی تست میشود. عمدتا برای پیدا کردن نقایص از چک کردن تصادفی استفاده میکنند.

 

مشاوره رایگان
0991-1001037
#تست_اپ
#آموزش_تست_اپلیکیشن
#تست_اپلیکیشن
#تست_نرم_افزار
#تست_اپ_اندروید
#تست_اپ_آی_او_اس
#تست_وب_سایت
#تست_بازی
#تست_گیم
#تست_مینی_گیم
#انواع_تست_بازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *